Wiek metaboliczny - ile lat ma Twój organizm?
Wiek metaboliczny to jeden z wielu pomiarów, jaki możemy określić wykonując badanie na analizatorze składu ciała.
Czy wiesz, co właściwie oznacza określenie wiek metaboliczny i jak należy go prawidłowo interpretować?
Co to jest wiek metaboliczny organizmu?
Metabolizm to całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii zachodzących w naszym organizmie.
Wiek metaboliczny pokazuje jak czuje się nasz organizm? czy jest w dobrej kondycji fizycznej? czy składa się z właściwych proporcji? (tkanki mięśniowej, tkanki tłuszczowej, otłuszczenia narządów wewnętrznych), czy jest prawidłowo nawodniony? czy szybko się regeneruje? oraz jaką wartość ma podstawowa przemiana materii?
Te wszystkie parametry stanowią podstawę do obliczenia tempa metabolizmu.
Im większe tempo tym niższy wiek metaboliczny.
Jeśli mamy nadwagę, której towarzyszy zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, wysoki poziom otłuszczenia narządów wewnętrznych oraz niska masa mięśniowa – wtedy wiek metaboliczny będzie większy od wieku metrykalnego i jest dla nas informacją o złym stanie organizmu. Zazwyczaj taki wynik jest dla nas dużym zaskoczeniem, daje do myślenia i jest często jedną z głównych motywacją do zmiany swojego stylu życia i nawyków żywieniowych. Liczby na wydruku dają nam pewien obraz tego, ile nasz organizm ma lat oraz czy jego kondycja jest dobra? Jeśli wiek na wydruku jest równy lub niższy od metrykalnego to znaczy, że jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej. Jeśli wynik jest wyższy od naszego wieku metrykalnego – powinniśmy to jak najszybciej zmienić.
Co nam da określenie wieku metabolicznego?
Określenie wieku metabolicznego, to dla nas ważna informacja, o stanie naszego organizmu. Jego wynik jest parametrem wyjściowym. Może być podstawą do podejmowania dalszych decyzji w celu poprawy stanu funkcjonowania naszego organizmu i zmiany diety. Dobrze jest kontrolować wiek metaboliczny i znać skład własnego ciała.
Bardzo często pacjenci dosadniej interpretują wynik pomiaru dot. wieku metabolicznego twierdząc, że czują się jeszcze starzej niż odczyt pomiaru. Wstydzą się swojego zaniedbania i uświadamiają sobie, jak bardzo zapomnieli o potrzebach swojego ciała i zdrowej diecie.
Starzenie się organizmu jest związane nie tylko z datą urodzenia, na którą nie mamy wpływu. Starzenie się organizmu to również efekt zaniedbań w sferze odżywiania i aktywności fizycznej. Osoba, która ma wiek metrykalny 40 lat, może mieć wiek metaboliczny 55 lat, (jeśli mocno się zaniedbała) lub wiek 25 lat, (jeśli traktuje swoje ciała z należytym szacunkiem i stosuje prawidłową dietę).
Poznanie swojego wieku metabolicznego pozwala przyjrzeć się dotychczasowemu stylowi życia. Jego wysoki wynik idzie w parze z brakiem energii, nadwagą, otłuszczeniem narządów wewnętrznych, złym samopoczuciem fizycznym i psychicznym. To nie tylko liczba na wydruku – to świadectwo naszego zaganiania, złego odżywiania, zaniedbania i wołania organizmu o pomoc. To permanentny brak składników odżywczych w dotychczasowej diecie i niedożywienie organizmu na poziomie komórkowym. Trudno w takim stanie zgubić zbędne kilogramy – ponieważ źle zbilansowana dieta i głód jakościowy powoduje gromadzenie tkanki tłuszczowej.
Wykonanie analizy składu ciała, pozwala dietetykowi klinicznemu na spersonalizowanie i zbilansowanie zasad dietetycznych dla Twojego organizmu.
Czy osobom wysportowanym również „grozi” wysoki wiek metaboliczny?
Wbrew logice, jest to dosyć częste. Można mieć dużą masę mięśniową, ale przekroczoną zawartość tkanki tłuszczowej, która mocno postarza organizm. U ludzi aktywnych fizycznie, taka sytuacja, może być spowodowana zbyt wysokim wysiłkiem fizycznym, niezbilansowaną dietą pod względem białek, tłuszczy i węglowodanów. W takiej sytuacji należy dokładnie przeanalizować dotychczasową dietę, ocenić wydatek energetyczny, rodzaj wysiłku fizycznego i skorygować zarówno dietę, jak i rodzaj treningu, tak, aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Jak obniżyć wiek metaboliczny ciała?
Zasadnicze znaczenie w obniżeniu wieku metabolicznego ma zmiana stylu życia, obejmująca modyfikację dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości pacjenta (wiek, płeć, wyjściowa masa ciała).
Pamiętajmy, że zmiana nawyków – to nie jest rewolucja, tylko ewolucja. Zmieniamy to, co możemy i tyle, na ile jesteśmy w danej sytuacji gotowi. Każda nawet mała zmiana, daje początek innej a ta jest początkiem kolejnej i nawet nie zorientujemy się, kiedy zmiany stają się elementem naszego nowego, zdrowszego życia.
Pamiętaj: „Najtrudniejsze są tylko początki…”
Jak samodzielnie i w prosty sposób przygotować dietę na obniżenie wieku metabolicznego? Podpowiedź jest tu – DPP
Jak możemy spowolnić proces starzenia się organizmu?
-
Pamiętamy o prawidłowym nawodnieniu. Element bezwzględny w każdym przypadku. Minimum 2 litry dziennie wody mineralnej lub przegotowanej lub herbat ziołowych lub owocowych – NIESŁODZONYCH.
-
Pamiętamy o warzywach – zawierają wodę strukturalną, która idealnie nawadnia każdą komórkę, jak również są bezcennym źródłem witamin i minerałów. Warzyw nie limitujemy – im więcej – tym szczęśliwszy jest nasz organizm. Mogą być pod każdą postacią: zup, zapiekanek, surówek a także gotowane, kiszone, zapiekane itp.
-
Pamiętamy o rybach – bezcenne źródło kwasów tłuszczowych Omega-3, działających anty –starzeniowo.
- Pamiętamy o zdrowych tłuszczach – bez nich nie powstanie ani jedna zdrowa komórka. Zdrowe tłuszcze to: olej lniany (źródło Omega-3), oliwa z oliwek, masło, smalec, tłuszcz gęsi, tłuszcz kaczy, tłuszcz kokosowy, oleje roślinne tylko nierafinowane.
- Skorzystaj z wygodnej konsultacji online z naszym doświadczonym dietetykiem klinicznym – na podstawie szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego, w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych opracujemy indywidualną dietę obniżającą wiek metaboliczny – zadzwoń do nas
Jak możemy sprawdzić swój wiek metaboliczny?
Wiek metaboliczny możemy sprawdzić w prosty i bezpieczny sposób na specjalistycznym analizatorze do badania składu masy ciała. Bezbolesną metodą bioimpedancji elektrycznej w kilka minut uzyskamy odpowiedź nie tylko na pytanie na ile lat czuje się nasz organizm? Otrzymamy również informację nt. zawartości tkanki mięśniowej, tkanki tłuszczowej, masy kostnej, nawodnienia i szereg innych.
Nawet, jeśli nie czujesz się źle, warto zmierzyć swój wiek metaboliczny. Będzie to pierwsza wskazówka do tego, czy rzeczywiście Twój organizm czuje się tak jak Ty. Jeśli wynik Cię zaniepokoi będziesz miał motywację, aby zmienić coś w swoim życiu.
Cykliczne badanie na analizatorze pozwala dietetykowi klinicznemu na śledzenie zmian składu ciała pacjenta, oraz wprowadzenie kolejnych kroków dietoterapii, co skutecznie prowadzi do obniżenia wieku metabolicznego.
Gdzie sprawdzić swój wiek metaboliczny?
Już dziś umów się na badanie określające Twój wiek metaboliczny w naszym gabinecie dietetyka klinicznego we Wrocławiu, Legnicy i Lubinie lub Oleśnicy.