Kawa w diecie - pomaga czy szkodzi?
Kawa w diecie – dobra czy zła? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, zwłaszcza w kontekście odchudzania. Postaramy się odpowiedzieć na pytania: jak działa kawa? czy wspomaga proces odchudzania? oraz czy można ją bezpiecznie pić podczas stosowania diety redukcyjnej?
Przeczytaj i podejmij decyzję.
Kawa to ciepły, aromatyczny napój dobry na każdą okazję. Działa pobudzająco na układ nerwowy oraz przeciwdziała występowaniu wielu różnych schorzeń. W ostatnich latach została szczegółowo przebadana i z większości badań płyną same pozytywne wyniki. My przytoczymy te, które odpowiedzą nam na pytania: czy kawa jest zdrowym napojem i czy możemy pić ją w trakcie diety odchudzającej?
Kawa w diecie może być zdrowym napojem odżywczym, oto kilka powodów:
Kawa powoduje jasność myślenia i szybkość w formułowaniu wniosków
Kofeina zawarta w kawie to silny środek pobudzający, który należy do najczęściej stosowanych substancji psychoaktywnych spożywanych na całym świecie. Wiele kontrolowanych badań wykazało pozytywny wpływ kofeiny na mózg. Kofeina poprawia nastrój, czas reakcji, pamięć, czujność i ogólne funkcje poznawcze.
Czy kawa pozwala szybciej spalić tłuszcz?
Badania dowodzą, iż zawarta w kawie kofeina, częściowo ze względu na pobudzający wpływ na centralny układ nerwowy przekłada się na zwiększenie przemiany materii oraz zwiększa utlenianie kwasów tłuszczowych. Kofeina może również poprawić wyniki sportowe, ponieważ przyczynia się do tworzenia energii z kwasów tłuszczowych pochodzących z tkanki tłuszczowej. Z badań wynika, iż kofeina zwiększa wydajność sportów o 11-12% od średniej. Zawartość kawy to około 7000 różnych związków w tym kwasu chlorogenowego, który ma silne właściwości antyoksydacyjne, neutralizuje wolne rodniki, które w bardzo dużych ilościach powstają w czasie wysiłku fizycznego, zalecanego podczas odchudzania się. Ponadto kwas chlorogenowy zmniejsza wchłanianie glukozy w jelitach, co również ma korzystny wpływ na proces odchudzania.
„… Kofeina zwiększa szybkość przemiany materii i pomaga pozyskać energię z tkanki tłuszczowej. W ten sposób przyczynia się również do zwiększenia sprawności fizycznej.
Czy regularne picie kawy może obniżyć ryzyko cukrzycy typu II?
Cukrzyca typu II jest chorobą, związanych ze stylem życia, który osiągnął rozmiary epidemii i jest diagnozowany u coraz młodszych pacjentów. Choroba ta charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi w związku z opornością na insulinę (Cukrzyca typu II) lub niezdolność do wytwarzania insuliny (Cukrzyca typu I). W badaniach obserwacyjnych, regularne spożywanie kawy jest skorelowane z mniejszym ryzykiem wystąpienia cukrzycy.
„ Picie kawy związane jest ze znacznie zmniejszonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu II. Z przeprowadzonych badaniach wynika, iż ludzie pijący codziennie kawę są mniej narażeni na tej typ cukrzycy”
Czy picie kawy może zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona?
Choroba Alzheimera jest najczęstszym zaburzeniem neurodegeneracyjnym na świecie i jedną z głównych przyczyn otępienia. W badaniach prospektywnych, osoby pijące kawę mają aż do 60% mniejsze ryzyko choroby Alzheimera i demencji.
Choroba Parkinsona jest drugim najbardziej powszechnym zaburzeniem neurodegeneracyjnym, charakteryzuje się śmiercią neuronów dopaminowych generowania w mózgu. Kawy może obniżyć ryzyko choroby Parkinsona o 32-60%.
Czy kawa to napój dobry dla wątroby?
Wątroba jest niezwykły organ, który przeprowadza setki funkcji życiowych w organizmie. Liczne badania wykazały, że kawa może obniżać ryzyko rozwoju marskości aż o 80%, to największy wpływ na tych, którzy pili 4 lub więcej kubków dziennie. Z badań wynika również, iż picie kawy może obniżyć ryzyko raka wątroby o 40%.
Kawa posiada wiele składników odżywczych i liczne antyoksydanty
Filiżanka kawy zawiera:
Kwas pantotenowy (witamina B5).
Ryboflawina (witamina B2).
Niacyna (B3) i Tiamina (B1).
Potas i mangan .
Kawa zawiera również ogromne ilości przeciwutleniaczy.
Czy kawę mogą pić wszyscy?
Kawa poprawia procesy trawienne poprzez zwiększenie wydzielania soku żołądkowego, dlatego nie jest wskazana osobom chorującym na nieżyt, wrzody żołądka i dwunastnicy. W takim przypadku kawa zaostrza objawy choroby.
Zamiennikiem dla prawdziwej kawy może być kawa zbożowa Inka lub cykoria. Co prawda nie zawiera kofeiny – jednak smakiem przypomina nam ulubiony napój. Jeśli problemy z żołądkiem wynikają z nietolerancji glutenu – pamiętajmy że wtedy bezpieczna jest tylko kawa zbożowa bezglutenowa.
PODSUMOWUJĄC:
Pamiętajmy, że zawsze i we wszystkim należy zachować umiar. Choć picie kawy w umiarkowanych ilościach jest dobre, to spożywanie zbyt dużych ilości może stać się szkodliwe. Przytoczone badania dotyczą kawy czarnej – dodanie cukru, gęstego mleka lub innych ulepszaczy powoduje, że z aromatycznego napoju staje się wysokokalorycznym i często ciężkostrawnym posiłkiem.
Sprawdź ile kalorii ma Twoja ulubiona kawa – wykonaj prostą kalkulację!