Stłuszczenie wątroby

Wątroba jest najważniejszym narządem w ciele z punktu widzenia zdrowia i długowieczności, już w starożytności uważano, że jest siedzibą duszy.

Nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się głównie na przodzie tułowia, mówimy wtedy o otyłości brzusznej, której towarzyszy bardzo niebezpieczne otłuszczenie narządów wewnętrznych. W stłuszczonej wątrobie normalna zdrowa tkanka została częściowo zastąpiona niezdrowym tłuszczem, który zaczyna ją stopniowo wypełniać zajmując coraz więcej zdrowej tkanki. Rodzaj tłuszczu który najczęściej odkłada się w wątrobie to trójglicerydy i w takim przypadku mówimy o niealkoholowym stłuszczeniowym zwyrodnieniu wątroby. Choroba rozwija się u ludzi w różnym wieku: obecnie nie jest rzadkością nawet u dzieci. Stan stłuszczenia wątroby łatwo może przekształcić się w cukrzyce typu II i/lub marskość wątroby.

Stłuszczenie wątroby

Gdy wątroba jest stłuszczona nie potrafi już „spalać tłuszczu” ponieważ nabrała nawyku jego magazynowania. Jeżeli wątroba nie radzi sobie z rozkładaniem i usuwaniem z organizmu toksyn, muszą być one wydalone w inny sposób – w wielu przypadkach ma to miejsce przez skórę. Wówczas możemy zaobserwować szereg niepokojących dolegliwości:

  1. brązowe plamy, zwane plamami wątrobowymi postarzające człowieka,
  2. łuszczyca,
  3. trądzik różowaty na twarzy występujący przede wszystkim na policzkach, brodzie, wokół nosa,
  4. egzema, pokrzywka, zapalenie skóry.

Jeśli stłuszczenie wątroby zostało zdiagnozowane, bardzo ważne jest, aby rozpocząć leczenia polegające na zawróceniu procesu. Wątroba posiada zdolność naprawy i rozwoju nowych zdrowych komórek. W okresie roku czy dwóch można całkowicie zawrócić stłuszczenie i mieć zupełnie normalną zdrową wątrobę.

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

W zależności od dolegliwości związanych z chorobą i wynikami badań chorego, zalecenia dotyczące odżywiania są indywidualnie dopasowywane. Zapraszam na konsultacje i przygotowanie indywidualnego planu żywieniowego pozwalającego na odwrócenie procesu, odżywanie wspomagające regenerację wątroby i w efekcie powrót do zdrowia.