Zdrowe nawyki żywieniowe dziecka
Zdrowe nawyki żywieniowe – rady dla rodziców
Jeżeli Twoje dziecko utrzymuje prawidłową wagę to jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, alby jego rozwój przebiegał bezproblemowo!
Badania dowodzą, że dzieci, które utrzymują odpowiednia wagę mają tendencję do bycia zdrowszymi, bardziej pewnymi siebie i lepszymi w nauce od dzieci z nadwagą lub niedowagą.
U dzieci, których rodzice zachęcają do aktywnego spędzania czasu i jedzenia zdrowej żywności, ryzyko występowania problemów zdrowotnych w przyszłości jest o wiele niższe, niż u rówieśników o złych nawykach żywieniowych.
PIĘĆ KROKÓW DO SUKCESU:
Bądź dobrym wzorem dla dzieci.
Jednym z najlepszych dróg do wyrobienia dobrych nawyków żywieniowych jest bycie dobrym wzorem. Dzieci uczą się na przykładach. Najsilniejszą zachętą do prowadzenia aktywnego życia i utrzymywania zdrowej diety przez twoje dziecko jest zachowywanie się dokładnie w ten sposób, jaki od niego wymagacie. Zamiast oglądać telewizję i surfować po Internecie, zabierz dziecko na spacer po parku lub wycieczkę na basen. To świetna okazja do spędzenia razem czasu, a zarazem wyrabianie zdrowych nawyków.
Zachęcaj dziecko do przynajmniej godziny fizycznej aktywności dziennie.
Dzieci potrzebują przynajmniej godziny ruchu dziennie, aby zachować zdrowie. Nie musi to być 60 minut ciągłego ruchu – równie dobrze sprawdza się kilka 10-minutowych aktywności. Dla mniejszych dzieci dobrym pomysłem jest gra w piłkę i czas spędzony na palcach zabaw, dla starszych jazda na rowerze, desce, pływanie i taniec.
Dostosowuj porcje do potrzeb dziecka.
Unikaj nakładania dziecku zbyt dużych porcji. To przyzwyczaja je do przejadania się. Spróbuj zaczynać od małych ilości jedzenia na talerzyku, a jeśli dziecko nadal jest głodne, pozwól mu na dokładkę. Nie zmuszaj go do zjadania wszystkiego z talerza, jeżeli jest syte. Dobrym pomysłem jest również ustalenie stałych godzin posiłków i zachęcanie dzieci do jedzenia powoli. W ten sposób zyskasz też czas na rozmowę z dzieckiem. Gdy siądziecie do posiłku zwróć uwagę na kolor, kształt i zapach oraz smak poszczególnych składników. Porozmawiaj jak w jaki sposób został przygotowany posiłek i skąd pochodzą poszczególne produkty.
Przygotowuj zdrowe posiłki, napoje i przekąski.
Dzieci, jak dorośli, powinni jeść ok. 5 posiłków warzyw i owoców dziennie. To świetne źródło witamin, minerałów i błonnika. Wybieraj tylko zdrowy olej.
Unikaj podawania dziecku cukru i jego pochodnych: ciastek, słodyczy, słodzonych soków. Organizm dziecka wcale ich nie potrzebuje. Słodkie przekąski i napoje są bardzo kaloryczne, lecz ubogie w składniki odżywcze. Lepszym źródłem kalorii są ziemniaki, makarony i ryż.
Mniej komputera – więcej snu!
Nie pozwól dziecku spędzić całego dnia przed telewizorem, grami wideo czy komputerem, ponieważ sprzyja to chorobom i tyciu. Nie ma sztywnej reguły mówiącej jak dużo to za dużo, lecz zdaniem ekspertów dzieci nie powinny oglądać telewizji ani grać na telefonie dłużej, niż 2 godziny dziennie.
Pamiętaj, że to od rodziców zależy jak w przyszłości będzie wyglądało ich dziecko. Błędy żywieniowe dotyczące okresu dziecięcego mogą stać się przyczyną wielu chorób dietozależnych w dorosłym życiu.
Pomoc w ułożeniu diety odpowiedniej dla dziecka w każdym wieku znajdziesz w naszych gabinetach dietetycznych.