Żywienie w sporcie

Odżywianie i dieta w sporcie.

Zdrowa dieta to nieodzowny element życia każdego człowieka, jednak w przypadku sportowca ma ona podwójne znaczenie. Dieta w sporcie to nie tylko wybór właściwych produktów odżywczych, lecz również sposób ich przyrządzania i moment ich spożywania. Bazą tworzenia planu żywieniowego dla sportowca jest harmonogram dnia, czyli, w jakich godzinach odbywa się trening. W zależności od ilości czasu przeznaczonego na wysiłek fizyczny, prawidłowa dieta w sporcie musi zawierać:

  • odpowiednią ilość białka, niezbędnego do budowania tkanki mięśniowej,
  • odpowiednią ilość płynów, bez których nie ma możliwości osiągnięcia optymalnej wydolności,
  • odpowiednie rodzaje tłuszczów i węglowodanów

Dlaczego dieta w sporcie jest tak istotna

Wysiłek fizyczny zwiększa katabolizm białek i hamuje ich syntezę w mięśniach, wątrobie, ścianie jelit, dlatego w diecie sportowca, uzupełnienie białka powinno mieć miejsce do 2 godzin po wysiłku. Nie mniej ważne są tłuszcze i węglowodany, które stanowią substrat energetyczny dla pracujących mięśni. W wyniku dużego obciążenia fizycznego produkcja wolnych rodników wzrasta 20-krotnie, co powoduje tzw. stres oksydacyjny. Dlatego tak ważne jest dożywianie w sporcie, a szczególnie w okresie tzw. „okna możliwości” (do 2 godzin po treningu) ze względu na szybsze krążenie krwi i dzięki temu szybsze rozprowadzanie substancji odżywczych, zapobiegających działaniom katabolicznym w organizmie. Zawodnik przed długotrwałym wysiłkiem startowym, powinien rozpocząć przygotowania dietetyczne wiele tygodni wcześniej.

Ryzyko zdrowotne

Błędy żywieniowe sportowców nie tylko mają wpływ na wydolność i efektywność organizmu mogą powodować:

  • osłabienia,
  • omdlenia,
  • zawroty głowy,
  • w skrajnych przypadkach wymioty i utratę przytomności.

Żywienie w sporcie

Każdy sportowiec i każdy sport wymaga indywidualnego planu żywieniowego. Jeśli chcesz, aby Twoja dieta służyła Twojemu organizmowi i pomogła Ci osiągnąć optymalne wyniki, zapraszam na konsultacje dietetyczne do naszego gabinetu dietetycznego w Legnicy lub Wrocławiu w celu przygotowania indywidualnego planu żywieniowego.