Zdrowe tłuszcze w diecie

Tłuszcze nasycone – ich rola w diecie

Tłuszcze nasycone pełnią w organizmie decydujące funkcje:

  • chronią powierzchnię kostną,
  • amortyzują organy wewnętrzne,
  • wzmacniają błony komórkowe,
  • budują i chronią układ nerwowy, mózg i wątrobę,
  • wspomagają profilaktykę osteoporozy i układu odpornościowego.

JAK ROZPOZNAĆ CZY TWOJA DIETA ZAWIERA WYSTARCZAJĄCĄ ILOŚĆ TŁUSZCZU? – 5 SYGNAŁÓW KTÓRYCH NIE MOŻNA ZLEKCEWAŻYĆ!

Od ponad kilku pokoleń trwa moda na dietę ubogotłuszczową. Wszyscy skupiamy się tylko na tym, aby wyeliminować jak największą ilość tłuszczu ze swojej diety. Tłuszcz stał się wrogiem publicznym numer jeden. Paradoksalnie im bardziej potrafimy obejść się bez niego, tym bardziej chorujemy. Od dłuższego czasu panuje przekonanie, że tłuszcze są złe, powodują tycie, podnoszą poziom cholesterolu we krwi, są przyczyną miażdżycy, zawałów, udarów i wielu innych ciężkich chorób. Za tym irracjonalnym strachem podążyła moda i przemysł spożywczy rekomendujący potrawy bez lub ubogotłuszczowe, patelnie do przygotowania potraw bez użycia tłuszczu, serki, jogurty, kefiry z obniżaną zawartością tłuszczu, kiełbasy, parówki i wędliny – im mniej tłuszczu tym większa sprzedaż. Jesteśmy mistrzami w tropieniu tłuszczu i skutecznym jego eliminowaniu.

Czy słusznie?

Zdrowe tłuszcze w diecie

Na pewno należy podzielić tłuszcze na dobre i złe. Bez dobrych tłuszczy nie jesteśmy w stanie żyć w zdrowiu. Jest to po prostu niemożliwe. Jak pokazują badania osoby, które prowadzą kuchnię beztłuszczową lub ubogotłuszczową w konsekwencji cierpią na wiele niebezpiecznych chorób.

Zdrowymi tłuszczami są: olej lniany, oliwa z oliwek, masło, masło klarowane, smalec, tłuszcz gęsi, kaczy, tłuszcz kokosowy oraz oleje roślinne nierafinowane.

zdrowe tluszcze w diecie-Jasmed

Ponieważ w gąszczu wielu informacji ciężko nam zaufać sygnałom jakie wysyła nasz organizm – aby sprawdzić czy nasza dieta zawiera wystarczająca ilość tłuszczu proszę odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

Czy jesteśmy syci po posiłku i między posiłkami?

To tłuszcze są nośnikiem smaku, zapachu, konsystencji i sytości. Po ograniczeniu lub wyeliminowaniu ich z diety – niestety jesteśmy ciągle głodni, rozdrażnieni i ciągle myślimy o jedzeniu. Tłuszcze wydłużają czas trawienia i nigdy nie były powodem tycia – dlatego muszą być nieodłącznym elementem każdego posiłku.

Czy mamy wrażenie że skóra jest sucha a krem do rąk stał się nieodłącznym elementem naszej codziennej higieny?

Tłuszcz wchodzi w skład każdej komórki naszego ciała. Bez odpowiedniej ilości tłuszczu w diecie, organizm nie jest w stanie utrzymać optymalnego nawilżenia. Nawet najdroższy krem, nie jest w stanie nawilżyć skórę od zewnątrz, jeśli nie dostarczymy tego składnika jako elementu potrzebnego do budowy milionów nowych komórek w organizmie. W konsekwencji skóra się szybko wysusza, łuszczy i wymaga ciągłe zewnętrznej pielęgnacji.

Czy cykle miesięczne w przypadku kobiet są regularne?, czy są okresy kiedy miesiączka zanika?

To znak że brakuje tłuszczu jako substratu do produkcji hormonów. Bazą do tworzenia hormonów w organizmie kobiety jest cholesterol. jeśli nie dostarczymy go z dietą zaczyna się problem z hormonami. Na pewno ten problem może wynikać z wielu innych powodów i wymaga to kontroli u lekarza ginekologa. Jednak warto sobie jednocześnie odpowiedzieć na pytanie – czy niezbyt radykalnie podchodzę do kwestii tłuszczu w swojej diecie?

Czy jesteśmy wiecznie zmęczeni, rozdrażnieni, przygnębieni, na nic nie mamy siły a małe rzeczy często urastają do wielkiego problemu?

Mózg to w większości tłuszcz. Bez zdrowych tłuszczów w diecie – nie mamy szansy budować zdrowych komórek mózgowych a wtedy pojawiają się problemy z natury psychicznej: gorsze myślenie, przygnębienie, brak energii, złe samopoczucie psychiczne, lęki, bezsenność, depresja.

Czy ze słodkich przekąsek, najchętniej wybieramy czekoladę?

To znak, że organizm za wszelką cenę zmusza nas do dostarczenia mu tłuszczu. Z nim nie wygramy Zawsze otrzyma to co chce. Brak zrozumienia tych zależności powoduje ciągłe wahania nastroju, złe samopoczucie po zjedzeniu czekolady i często wymuszony post aby odpokutować winy. Oczywiście post od tłuszczu.

Jeśli na któreś z tych pytań padły odpowiedzi pozytywne – to znaczy że w Twojej diecie brakuje zdrowych tłuszczy. W świetle aktualnej wiedzy spożycie zdrowych tłuszczów (np. olej lniany, oliwa z oliwek) wpływa korzystnie na zmniejszenie śmiertelności poprzez obniżenie stężenia frakcji cholesterolu o małej gęstości w surowicy, poprawę funkcji śródbłonka, działa antyagregacyjnie i zmniejsza ryzyko migotania komór. Poprawa stanu śródbłonka naczyń skutkuje rzadszymi infekcjami (prawidłowa budowa błon śluzowych układu oddechowego) prawidłową budową skóry (odpowiedni stopień nawilżenia, skóra elastyczna i miękka w dotyku), brakiem zmarszczek, zmniejszają się objawy alergii. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe znacząco hamują rozwój nowotworów i zmniejszają ryzyko wystąpienia Alzheimera. Jednym z najważniejszych źródeł kwasów NNKT jest olej lniany, oliwa z oliwek, olej rzepakowy (nierafinowany), żółtko jaja.

Każda komórka składa się z białka i tłuszczu – od ich jakości i ilości zależy zdrowie całego organizmu.

Pamiętajmy, że istnieje zasadnicza różnica pomiędzy jedzeniem a odżywianiem – nie wszystko co jemy odżywia nasz organizm.

Tak wielu pacjentów z nadwagą i otyłością paradoksalnie cierpi na niedożywienie. Są ciągle zmęczeni i ciągle głodni. To brak zdrowych nieprzetworzonych tłuszczy powoduje permanentny brak sytości i notoryczny apetyt na słodkie przekąski, co pogłębia tylko niedożywienie.

Na początku trudno jest coś zmienić. Brakuje odwagi na zmianę swoich nawyków żywieniowych. Dlatego warto jest spotkać się z dietetykiem, omówić swoje obawy, przedstawić swoje nawyki i wypracować kompromis – tak, aby nowa dieta była początkiem dobrostanu psychicznego i fizycznego (brak zmęczenia, mnóstwo energii, cisza w jelitach, brak senności po posiłkach, ciężki, mocny, odżywczy sen i zadowolenie z życia)