Dieta dla cukrzyków

Dieta cukrzyków

Cukrzyca – to uczulenie na cukier. Cukier inaczej węglowodan występuje w dwóch postaciach: prostej i złożonej. W diecie dla cukrzyków istnieje prosta zależność – mniejsza ilość słodyczy i/lub zbóż (pieczywo, makaron, ziemniaki) = mniejsza ilość cukru we krwi = mniejsze zapotrzebowanie na insulinę.

Niby proste – jednak dla osób, które nie mogą się obyć bez chleba – bardzo trudne.

Zboża pod każdą postacią podnoszą poziom cukru we krwi po 1-2 h znacznie!

Obecnie mówimy o epidemii cukrzycy. Paradoks? – przecież to nie jest choroba zakaźna, jednak w zastraszającym tempie wzrasta liczba chorych – nie tylko dorosłych, choruje na nią coraz więcej dzieci.

Wyróżniamy:

cukrzycę typu 1– insulinozależną, gdzie trzustka nie produkuje wystarczająco dużo insuliny,

cukrzycę typu 2 – trzustka wytwarza insulinę, czasem nawet zbyt wiele, ale komórki chorych nie reagują na nią prawidłowo,

cukrzyca ciężarnych jest tymczasową postacią tej choroby i występuje u 3-8% kobiet w ciąży, które wcześniej na nią nie chorowały. Zwykle ustępuje po porodzie, ale należy mieć ją na uwadze, ponieważ ryzyko rozwoju cukrzycy u tych kobiet w późniejszym okresie jest o wiele wyższe.

 Przyczyną cukrzycy mogą być:

  • nieprawidłowy sposób odżywiania – spożywanie w nieprawidłowych ilościach cukrów, produktów węglowodanowych (pieczywa, makaronów, płatków zbożowych) skutkuje uwalnianiem się glukozy, a następnie wzrostem stężenia glukozy i insuliny we krwi. Z tego powodu rośnie również poziom trójglicerydów we krwi.
  • spożywanie niedostatecznej ilości błonnika pokarmowego,
  •  jadanie złych tłuszczów – najgorszym z możliwych jest tłuszcz trans obecny w większości batoników, cukierków, herbatników, wafli, gotowych dresingach do sałatek, zupach, kostkach rosołowych itp.
  • niedobór soli mineralnych i antyoksydantów, czyli brak warzyw,
  • niedobór magnezu – obecność magnezu zwiększa wrażliwość na insulinę, czyli brak warzyw, nasion, orzechów w diecie
  • niedobór chromu – ludzie z niedoborem magnezu odczuwają łaknienie na cukier i węglowodany,
  • czynniki genetyczne i stosowanie leków (diuretyków, leków antykoncepcyjnych, sterydów)

Dieta lekkostrawna o niskiej zawartości cukrów prostych

W przypadku wystąpienia cukrzycy należy stosować odpowiednio zbilansowaną dietę zawierającą:

  • produkty o niskim indeksie glikemicznym,
  • produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 obecne w zdrowych olejach, które obniżają skoki cukru we krwi po posiłku,
  • produkty zawierające witaminę D3, która poprawia wydzielanie insuliny tolerancje glukozy.

Osoby, u których stwierdzono cukrzycę, otyłość, nadwagę lub wyniki badania krwi wykazały wysoki poziom cholesterolu, trójglicerydów, powinny przeanalizować sposób swojego odżywiania i bezzwłocznie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Początki nie są łatwe. Na czym naprawdę polega zdrowe odżywianie i jak można odwrócić niekorzystny wynik badania? W ustaleniu optymalnej diety pomocny jest profesjonalny i dobry dietetyk, który przedstawi na czym polega dieta cukrzycowa dopasowując jadłospis do konkretnej osoby z uwzględnieniem masy ciała, wieku i stylu życia.

Zdrowa dieta jest konieczna niezależnie od rodzaju i typu choroby