Poznaj swój typ sylwetki
Typ sylwetki kobiety, a dieta – co jeść i co ćwiczyć?
To, że życie nie jest sprawiedliwe, dowiadujemy się już w dzieciństwie. Później ta widza ugruntowuje się na wielu płaszczyznach i okazuje się, że w efekcie dotyczy również odżywiania. Pewnie nie raz zastanawiałyście się, dlaczego wśród płci żeńskiej są kobiety, które w ogóle nie zwracają uwagi na to, co i ile jedzą. Na naszych oczach potrafią zjeść 3 nasze porcje i wyglądać jak połowa z nas. Niestety to nie jest przypadek, obserwacje i badania wskazują jednoznacznie, iż powodem takiego zachowania organizmu, jest nasz system hormonalny, który umiejętnie bądź nie, stymulujemy określonymi potrawami. Jeśli mamy szczęście i lubimy to, co lubi nasz system endokrynny, nie mamy problemu z wagą. Jeśli natomiast kochamy rzeczy, które stymulują akurat te hormony, które powinnyśmy uspokoić – problem z nadwagą z pewnością się pojawi.
I teraz dochodzimy do sedna. Jeżeli cztery kobiety, każda o innym typie sylwetki, podejmą terapię odchudzającą i zastosują tę samą dietę polegająca na ograniczeniu kaloryczności pokarmów, będą traciły masą ciała z różną szybkością i z odmiennych części ciała. Aby uniknąć frustracji, mając tą wiedzę możemy wesprzeć swój organizm i odżywiać go tak, aby nie tylko bez problemu chudnąć, ale także tracić kilogramy z tych miejsc, które są ”problematyczne”. Naszym celem będzie dostosowanie planu żywieniowego do dominującego gruczołu wydzielania wewnętrznego i kształtu ciała.
Poznaj swój typ sylwetki
Wyróżniamy cztery typy sylwetki:
- Androidalny
- Ginekoidalny
- Limfatyczny
- Tarczycowy
Każdy ma swoje cechy charakterystyczny i każda wymaga innego planu żywienia.
ANDROIDALNY TYP SYLWETKI
U kobiet o androidalnym kształcie ciała dominującą rolę odgrywają gruczoły nadnerczy, które wytwarzają silne hormony – kortyzon i i adrenalinę oraz męskie hormony płciowe (androgeny).
O kobiecie o takiej sylwetce mówi się, że ma męską budowę. Kark, pierś i brzuch są dość szerokie, a miednica stosunkowo wąska, brakuje „kobiecych” zaokrągleń, są za to muskularne uda i pośladki. Androidalna budowa ciała jest charakterystyczna dla wielu sportsmenek uprawianych sporty wymagające siły i wytrzymałości (pływanie, kulturystyka). Kości kończyn, rąk i stóp są duże i posiadają więcej tkanki mięśniowej, a mniej tkanki tłuszczowej w porównaniu z pozostałymi typami budowy. Gdy tyją tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w górnej części ciała, powyżej miednicy – powstaje tzw. „otyłość brzuszna”. U osób z androidalną budową ciała mogą występować również problemy z nadmiernym owłosieniem, trądzikiem oraz łysieniem typu męskiego – w skutek podwyższonego stężenia męskich hormonów płciowych. Kobiety przeważnie nie mają apetytu na cukier i słodycze, ale za to bardzo lubią produkty zawierające cholesterol i sól, które pobudzają i tak już dominujący w jej organizmie gruczoł nadnerczy, co sprzyja wytworzeniu jeszcze większej ilości hormonów steroidowych, czyli kortyzolu i androgenów. Hormony te mają działanie anaboliczne i sprzyjają wzrostowi tkanki tłuszczowej i mięśniowej, która odkłada się najczęściej wokół karku, barku, górne części ramion i tułowiu. Otyłość typu androidalnego jest szczególnie niebezpieczna, – ponieważ towarzyszy jej szereg problemów zdrowotnych – choroby naczyniowo-sercowe, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, zespół policystycznych jajników.
Dieta przy androidalnym typie sylwetki
W diecie szczególne miejsce powinny zająć produkty zawierające stosunkowo dużo fitoestrogenów, a produkty białkowe powinny być głównie pochodzenia roślinnego: soja, orzechy, ziarna zbóż, z zwierzęcych produktów białkowych – wybieramy ryby. Rzadko możemy pozwolić sobie na chude mięso czerwone czy drób, jednak musi to być mięso ekologiczne, nie może zawierać hormonów anabolicznych, którymi karmione są zwierzęta w celu przyspieszenia wzrostu. Bardzo ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości czystej, filtrowanej wody (minimum 8 szklanek).
Zalecane ćwiczenia: aktywność ruchowa jest wskazaniem w każdym przypadku. Bez aktywności nie możemy mówić o zdrowiu. Wskazane aktywność fizyczna to ćwiczenia aerobowe (spalające tłuszcz, usprawniające mięsnie): szybki chód, jogging, aerobik, pływanie, rower.
GINEKOIDALNY TYP SYLWETKI
U kobiet o ginekoidalnym kształcie ciała dominującą rolę odgrywają żeńskie hormony płciowe estrogeny, wytwarzane przez kobiece gonady (jajniki), które sprawiają, że tkanka tłuszczowa odkłada się wybiórczo w określonych miejscach ciała – na piersiach, pośladkach i udach.
Cechą charakterystyczną dla tego typu sylwetki jest „kształt gruszki”, zaokrąglone pośladki, znacznie mniejszy obwód tali w stosunku do bioder, co nadaje typowo kobiecą budowę ciała. Ten typ budowy posiada większość kobiet, często mówi się o tego typie budowy, że została stworzona do rodzenia dzieci. Nadmiar tłuszczu odkłada się w dolnej części, na pośladkach, wokół miednicy, biodrach i udach – niestety ten rodzaj tkanki tłuszczowej ma tendencję do tworzenia cellulitu. Duże skupiska tkanki tłuszczowej są hormonalnie aktywne i stanowią dodatkowe źródło estrogenów, dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Na działanie estrogenów szczególnie wrażliwe są piersi i macica. Jeżeli nadmiernie wysoki poziom estrogenów utrzymuje się za długo w piersiach mogą powstawać grudki, a macica może być przekrwiona, co może spowodować mięśniaki i endometriozę. Kobiety o ginekoidalnym kształcie częściej chorują na rak piersi i macicy, co spowodowane jest nierównowagą hormonalną (przewagą estrogenów w stosunku do progesteronu).
Dieta przy ginekoidalnym typie sylwetki
W tym przypadku występuje łaknienie na produkty słodkie i tłuste jednocześnie (ciasta, torty, biszkopty, słodycze). Unikamy nasyconego tłuszczu obecnego w pełnotłustych przetworach mlecznych, smażonych potraw, produktów przetworzonych oraz alkoholu. Wysokotłuszczowe i bogatokaloryczne potrawy są przyczyną wzrostu poziomu estrogenów.
Zalecane ćwiczenia: aktywność ruchowa jest wskazaniem w każdym przypadku. Bez aktywności nie możemy mówić o zdrowiu. Wskazane aktywność fizyczna to ćwiczenia aerobowe (spalające tłuszcz, usprawniające mięsnie): szybki chód, jogging, aerobik, pływanie, rower.
LIMFATYCZNY TYP SYLWETKI
U kobiet o limfatycznym kształcie ciała dominującym gruczołem dokrewnym jest przysadka mózgowa.
Cechą charakterystyczna dla tego typu kobiecej sylwetki jest ogólna grubość. To osoby wyglądające na bardziej „pulchne” niż są w rzeczywistości. Zatrzymywanie wody, szczególnie w kończynach sprawia, że ramiona i ręce są niemalże równie na całej swojej długości. Okrągłe barki, wrażenie spuchniętej skóry są wynikiem podskórnego zatrzymywania się tkanki tłuszczowej, limfy i wody. Gdy kobieta o tym typie sylwetki przybiera na wadze, tkanka tłuszczowa odkłada się mniej więcej równo na całym ciele, nogach, stopach, ramionach, brzuchu, tułowiu, karku i twarzy. Większość kobiet o tym typie budowy, twierdzi, że przybiera na wadze bardzo łatwo, a chudnie z trudnością. Naczynia układu limfatycznego nie działają efektywnie, przez co bardzo często ten typ sylwetki boryka się z problemami ze strony układu odpornościowego. Zapalenie migdałów, nadmiar śluzu – to powszechny problem zwłaszcza u osób spożywających duże przetworów mlecznych i przetworzonej żywności. W celu wyeliminowania tłuszczu i śluzu osoby limfatyczne powinny wyeliminować z pożywienia przetwory mleczne stosować niewielką ilość soli (najlepiej w ogóle). Niektórzy lekarze zajmujący się otyłością twierdzą, że nadmiar przetworów mlecznych w pożywieniu pobudza nadmiernie przysadkę mózgową, zwiększając tendencję do otyłości, szczególnie osób o budowie limfatycznej.
Dieta przy limfatyczneym typie sylwetki
Z diety należy wykluczyć mleko, produkty mleczne i słodycze. Bardzo ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości czystej, filtrowanej wody (minimum 8 szklanek).
Zalecane ćwiczenia: pływanie, jazda na rowerze, szybki marsz, jogging. Bez ćwiczeń, istnieje duża trudność w redukcji masy ciała osoby limfatycznej. Aktywność fizyczna stymuluje przemianę materii i w tym przypadku jest obowiązkowe.
TARCZYCOWY TYP SYLWETKI
U kobiet o tarczycowym kształcie ciała dominującym gruczołem dokrewnym jest tarczyca. Tarczyca wytwarza hormony stymulujące i kontrolujące szybkość przemiany materii.
Kobieta o tarczycowym kształcie ma budowę „rasowego konia”, długie i szczupłe ramiona i nogi, delikatne palce rąk i stóp, długa i smukła szyja. Osobie tarczycowej trudno jest utyć, i to właśnie te kobiety mogą zwykle jadać podwójne porcje bez szybkiego tycia. Jeśli jednak dochodzi do przybierania masy tłuszczowej to w pierwszej kolejności odkłada się ona na brzuchu i wyższych partiach ud, podczas gdy górna część ciała nadal pozostaje szczupła. Kobiety o tarczycowym typie budowy często opuszczają podstawowe posiłki, by zjeść cos, po czym mają chwilowy przypływ energii, baton, czekolada, kawa, ciasto. Częste stosowanie substancji stymulujących zmusza tarczyce do wydzielania zwiększonej ilości hormonów tarczycy oraz kortyzolu. Jeśli takie postępowanie jest nagminne, dochodzi do wyczerpania gruczołu tarczycy i nadnerczy. Zaczyna się przybieranie na wadze. Zmiana nawyków żywieniowych zapobiega wyczerpywaniu się wspomnianych gruczołów i powstawaniu nadwagi. Osoby tarczycowe z obniżonym poziomem estrogenów zwykle są szczupłe i powinny stosować produkty zawierające dużo fitoestrogenów.
Dieta przy tarczycowym typie sylwetki
z diety wykluczamy słodycze, kawę czekoladę – unikamy wyczerpania tarczycy. Dieta musi zawierać węglowodany złożone (kasze, zboża pełnoziarniste, warzywa) i pełnowartościowe białko (jajka, ryby, chude mięso) w każdym posiłku, co sprzyja stabilizacji cukru we krwi i umożliwi wyeliminowanie pobudzaczy.
Zalecane ćwiczenia: aktywność ruchowa jest wskazaniem w każdym przypadku. Bez aktywności nie możemy mówić o zdrowiu. Wskazane aktywność fizyczna to ćwiczenia aerobowe (spalające tłuszcz, usprawniające mięsnie): szybki chód, jogging, aerobik, pływanie, rower.
Odchudzanie – Poradnia dietetyczna Legnica