Zdrowe odchudzanie

Zdrowe Odchudzanie

Odchudzanie na własną rękę

Przytoczymy tu historię którą opowiedziała nam nasza Pacjentka. Kwestia dotyczyła kilkukrotnej próby pozbycia się kilogramów, która zawsze kończyła się wzrostem wagi a nie jej spadkiem.

Pierwsza próba została podjęta na podstawie diety  koleżanki. Niestety już po kilku dniach pojawiły się dolegliwości związane ze złym samopoczuciem, spadkiem siły i narastającym uczuciem głodu. W konsekwencji stosowania diety koleżanki, kilogramów nie ubyło a stając na wadze wynik był większy od pierwotnego. Winą za dodatkowe kg owa Pani obarczyła siebie, była przekonana że coś źle zrozumiała, zrobiła i jednocześnie zadawała sobie pytanie – jak to jest możliwe że prawie nic nie jedząc kończy dietę wyższą masą ciała.

 Dlaczego nie chudnę?

Każda osoba jest inna i powinna stosować program odchudzający dopasowany do jej wagi początkowej, płci, stanu zdrowia, wiek, stylu życia, rodzaju wykonywanej pracy uwzględniając ewentualne dolegliwości zdrowotne.

Odchudzając się na własna rękę, stosując niewłaściwe programy żywieniowe (diety) lub rygorystyczne głodówki można sobie samemu zaszkodzić, co objawia się gorszym samopoczuciem, ciągłym zmęczeniem, mogą pojawić się również dolegliwsi zdrowotne będące początkiem choroby dietozależne.

 Po poradę do dietetyka.

Aby zaplanować prawidłową dietę należy udać się do dietetyka, który na podstawie wywiadu żywieniowego, badania składu masy ciała i analizy dokumentów medycznych określi ilość i wielkość posiłków dostosowanych do indywidualnego zapotrzebowanie energetyczne i przekaże indywidualne zalecenia dietetyczne w odniesieniu do kilku faz zdrowego, skutecznego odchudzania. Zdrowa dieta skomponowana przez profesjonalnego dietetyka zawiera odpowiednią ilość  wszystkich składników tj. białka, zdrowe tłuszcze, dobre węglowodany, witaminy i minerały. Dobrze skomponowana dieta pozwoli na szybki powrót do optymalnej wagi, którą łatwo określić korzystając z kalkulatorów dietetycznych.

Odchudzanie to proces długotrwały dlatego dobry dietetyk podczas konsultacji kładzie nacisk na wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych wskazując przyczyny dolegliwości i ucząc komponowania zdrowych posiłków, przekonując że „żeby schudnąć trzeba jeść”.

 Nietolerancje pokarmowe – kod do prawidłowej wagi

Czasami tycie może być spowodowane nietolerancją/nadwrażliwością pokarmową

Prawie połowa z nas jest na coś uczulona, wiele choruje na alergie, a niektórzy prze całe życie borykają się z bólami brzucha, gazami, wzdęciami, bólami głowy, katarem siennym, biegunką czy też zaparciem, gromadzeniem wody. Przyczynami tych dolegliwości bardzo często jest nietolerancja, nadwrażliwości pokarmowa. Rozwiązanie jest proste: prawidłowa diagnoza i ograniczenie składników, które mają negatywne działanie , przy zastosowaniu diety  eliminacyjnej, diety rotacyjnej w oparciu o wyniki testu na nietolerancje pokarmowe.

 Co zatem powinno znaleźć się w Twojej diecie, by cieszyć się zdrowiem, mieć więcej energii każdego dnia na pracę i naukę? W tym celu zapraszamy na konsultacje z profesjonalnym dietetykiem, który ułoży szczegółowy plan odchudzający dla Ciebie.

Rejestracja JASMED: Dietetyk Legnica, Dietetyk Wrocław.